Transmisje Mszy Świętej:
   - niedziele i święta: 
               10:00  19:30
   - dzień powszedni: 
               18:00
 

 

Sprawozdanie Proboszcza o stanie parafii
na koniec roku 2021

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego powstała w 1948 roku. Obecnie liczy
ponad 13.000 parafian i rozwija się liczebnie w związku z wciąż powstającą nową zabudową mieszkalną. Kościół wybudowany w latach 1975 – 89, został konsekrowany 28 czerwca 1989 roku. Od początku powstania parafii posługę duszpasterską pełni tu Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Zespół duszpasterski od września stanowią:  o. Bartłomiej Gzella CR – proboszcz i przełożony domu zakonnego, o. Szymon Zaniewski CR - wikariusz. W domu zakonnym są jeszcze o. Grzegorz Wiśniewski CR – ekonom domu zakonnego, o. Stanisław Landzwojczak CR, o. Janusz Gądek CR oraz o. Maciej Gawlik CR. Na terenie parafii znajduje się dom zakonny Sióstr Zmartwychwstanek oraz Przytulisko św. Brata Alberta dla kobiet, prowadzone przez Siostry Albertynki.

Rok 2021 przeżywany był w Kościele pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Razem z całym naszym Krajem i Światem trwamy w niełatwym czasie, który nazywamy epidemicznym lub częściej pandemicznym. Trudności wynikające z tzw. „obostrzeń” nie ominęły także naszej wspólnoty parafialnej.

Podczas kolędy chcielibyśmy odwiedzić wszystkich Parafian. Nie udało się to jednak w 2021. Zeszłej zimy kolędowe spotkania, tradycyjnie w domach rodzinnych, zamieniliśmy na spotkania w kościele. W formie bilecików (wyłożonych przy obrazie Matki Boskiej) parafianie deklarowali udział takim spotkaniu konkretnego dnia o wybranej godzinie. Pozwalało to uniknąć nadmiernej liczebności uczestników kolędy. Taka forma spotkań potrwała niemalże do końca stycznia.

Wydaje się, że jesteśmy świadkami nowego zwyczaju, budowania zewnętrznej i wewnętrznej szopki bożonarodzeniowej. Ta wewnątrz kościoła, maleńka by nie zabierać miejsca w limitowanej powierzchni. I ta na zewnątrz, duża szopa do której wejść mogą dzieci i razem z owieczkami adorować Pana Jezusa.

W styczniowych ogłoszeniach parafialnych znajdziemy informację od Wojewody Małopolskiego o początku akcji szczepień seniorów.

Dzień Chorego w naszej parafii zgromadził osoby, które w modlitewnej gotowości przyjęły Sakrament Namaszczenia Chorych i uczestniczyły we Mszy św. dnia 13 lutego. Na spotkanie przy wspólnym stole, organizowane przez Zespół Charytatywny przyszło widocznie mniej osób.

Popielcowa środa w roku 2021 to jednocześnie 185 rocznica powstania Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, posługującego od lat w parafii na Woli Duchackiej. Zadziwiała nas ilość osób uczestniczących w przyjęciu popiołu jako znaku pokuty.

Na czas Wielkiego Postu postawiliśmy nasz „kosz pokutny”, który parafianie wypełnili żywnością, środkami utrzymania czystości i wsparciem na zakup leków. Piątkowe Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, Rekolekcje…niby normalnie brzmiało ale im bliżej świąt tym trudniej w nich uczestniczyć. Rekolekcje wygłosił o. Robert Rapińczuk CR. Niemalże do ostatnich dni nie było pewności czy da radę być z nami. Ciężko, szpitalnie przeszedł w grudniu zakażenie Covid-19 ale z Bożą opieką przeprowadził nas przez czas rekolekcji.

Nie w naszej parafii to się działo ale przecież z parafii św. Józefa wyrosła parafia na Woli Duchackiej. Dnia 19 marca zostało ustanowione Sanktuarium św. Józefa na Rynku Podgórskim. Święty Józef stanął także, w formie figury na kamiennym cokole, przed naszym kościołem. Poświęcił go w dniu 1-szym maja, nowy kustosz, prałat i zarazem dziekan naszego dekanatu, ks. Antoni Bednarz.   

Jak co roku, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przeżywaliśmy Dzień Świętości Życia. Wielu z parafian podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

W tym roku już przy udziale wiernych, choć z obostrzeniami, sprawowaliśmy Liturgię Wielkiego Tygodnia. Dla ułatwienia uczestnictwa wiernych „na polu” urządziliśmy transmisję na ekranie przed kościołem. Schola czterogłosowa niezmiennie towarzyszyła nam w tym czasie. Nie zabrakło także Scholi „Ziarenko”. Odpustowym uroczystościom w Święto Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców o. Krzysztof Swół CR.

Długo czekała młodzież z poprzedniego rocznika by przyjąć bierzmowanie ale się doczekała. Planowane początkowo podczas przerwanej epidemią wizytacji kanonicznej w zeszłym roku, zostało udzielone przez biskupa Janusza Mastalskiego w sobotę 24 kwietnia. Nie po raz ostatni będziemy gościć biskupa Janusza w tym roku w naszej Parafii.

W Niedzielę Dobrego Pasterza gościliśmy z powołaniowymi kazaniami wicerektora naszego Wyższego Seminarium Duchownego o. Stanisława Szklarczyka CR. W maju, tradycyjnie gromadziliśmy się przy naszych kapliczkach by w godzinie Apelu śpiewać i modlić się wspólnie. W sobotę przed uroczystością oraz w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego udzieliliśmy po raz pierwszy Komunii św. dzieciom z klas III. Trzy Msze św. w sobotę i trzy w niedzielę pozwoliły zachować bardziej rodzinny charakter uroczystości oraz sprostać wymogom sanitarnym.

W Uroczystość Zesłania Ducha św., w dziesiątą rocznicę święceń kapłańskich, dziękczynną mszę w rodzinnej parafii odprawili o. Marcin Ćwiek CR i o. Piotr Gastoł CR. Dołączył do nich o. Mikołaj Lipitak CR z Ukrainy oraz o. Krzysztof Szkubera CR. Promykiem z zagranicznym światłem nadziei byłą także tego dnia wizyta o. Jacka Wójcika CR z Warny w Bułgarii i wsparcie jakie okazaliśmy misjonarzowi.

W Uroczystość Bożego Ciała, procesja przy licznym udziale wiernych, przeszła ulicami naszej parafii prosząc o Boże Błogosławieństwo dla mieszkańców. Orkiestra z Podstolic nie zawiodła i uroczyście zagrała podczas całej procesji.

Z dniem 19 czerwca abp. Marek Jędraszewski odwołał dyspensę od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. W terminie i we swoim roku szkolnym druga grupa młodzieży z klas VIII przyjęła bierzmowanie 23 czerwca. I tym razem szafował sakramentem bp. Janusz Mastalski.

Po 25 latach ofiarnej posługi w zakrystii, s. Stanizja Więcławik CR, emerytowana zakrystianka została skierowana do domu macierzystego sióstr w Kętach. Modliliśmy się żarliwie w jej intencjach. W tegorocznych zmianach pożegnaliśmy także o. Marka Tomskiego CR, który podjął pracę duszpasterską w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Sulisławicach i przyjęliśmy w naszej wspólnocie parafialnej o. Janusza Gądka CR, wracającego do kraju po wielu latach duszpasterzowania w Niemczech.

W samym środku wakacji poraziła nas wiadomość, że w wieku 36 lat zmarł były wikariusz, lubiany w naszej parafii duszpasterz, o. Piotr Bulczak CR. Pochowany został w rodzinnym Gdańsku. Wieczny odpoczynek racz mu dać Zmartwychwstały Panie…

W pierwszą  wrześniową niedzielę Kościół w Polsce przeżywał radosną uroczystość beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Do uroczystość przygotował nas stosowny list duszpasterski a umocniły nas adwentowe rekolekcje poświęcone nowym  błogosławionym. Odpustowa Uroczystość Matki Boskiej Bolesnej zgromadziła licznych parafian na Eucharystii, której przewodniczył wikariusz prowincjalny o. Mariusz Mazur CR.

Październikowe różańce dla dorosłych i dzieci mobilizowały nas do modlitwy przez przyczynę Matki Najświętszej. Niestety niewielu słuchaczy zgromadził 16 października, koncert „Viva Polonia”. Patriotyczne i operowe pieśni polskich i norweskich kompozytorów w profesjonalnym wykonaniu chóralnym, nieco niespodziewanie zagościły w naszej świątyni. Chyba jednak odwykliśmy trochę o takich spotkań w pandemicznym czasie. W niedzielę 17 października odbyła się uroczysta inauguracja otwartego w Rzymie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Grupa synodalne w oparciu o Radę Duszpasterską oraz zaproszonych parafian powstała także w naszej parafii i pracowała nad synodalnymi pytaniami.

W Uroczystość Wszystkich Świętych, wraz z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa z Łagiewnik modliliśmy się podczas Mszy św. na wolańskim cmentarzu przy ul. Wspólnej. Cieszył liczny udział wiernych w tej uroczystości.

W Uroczystość Chrystusa Króla przyszedł wreszcie czas na zakończenie, przerwanej epidemią, wizytacji kanonicznej. Bp. Janusz Mastalski wygłosił słowo do parafia, spotkał się z nieco „okrojonymi” grupami duszpasterskimi i podniósł na duchu duszpasterzy. Tego dnia Wspólnota Intronizacji Chrystusa Króla odnowiła decyzję wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Ten dzień to również święto ministrantów, promowanych w tym roku w obecności Biskupa, na nowe stopnie ministranckiej posługi.

Adwentowy czas roku 2021, pomimo narastającej presji przy granicy polsko-białoruskiej oraz kolejnej fali koronawirusowych obostrzeń wyglądał już bardziej „normalnie”. Jutrznia, roraty dla dorosłych i dzieci, rekolekcyjne przygotowanie i spowiedzi…niemalże normalnie a jednak nie do końca. Dzieciak znowu na zdalnym nauczaniu a nie w szkole.

Wigilijne kolacje w domach. Trzy pasterki (wzorem poprzedniego roku) by rozluźnić miejsce w kościele. Kolędowe odwiedziny w domach w tym roku, ale tylko na imienne zaproszenia, kto chce i zaprosi wrzuca kartkę do skrzynki. Przed kościołem powstała wielka szopka. Niedziela Świętej Rodziny z odnowieniami przyrzeczeń małżonków.

O inwestycjach parafialnych w tym roku będzie niewiele. Raczej to takie dokończenia tego co zaczęte wcześniej. Wstawiliśmy witraże z prawej strony kościoła kończąc tym samy cały projekt autorstwa o. Marcina Ćwieka CR. Stanęła w odmalowanej zakrystii nowa zabudowa w miejsce szaf „każda z innej parafii”. Zamontowaliśmy długo oczekiwany podjazd dla niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Przed nim stanęła figura św. Józefa z wypisaną prośbą „Święty Józefie opiekuj się nami.” Ufam, że oddaliśmy nasze sprawy w dobre ręce. Dla trzech dzwonów zamontowaliśmy sterowanie automatyczne. Pięknie brzmią dziś na „Anioł Pański”.

 

 

Statystyka Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w roku 2021

 

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Chrzty

117

131

124

126

101

104

Śluby

15

14

16

18

12

16

Zapowiedzi przedślubne

79

66

100

59

48

66

Zmarli

93

66

124

86

84

118

Dzieci przyjmujące I – szą Komunię

126

141

177

96

125

115

Młodzież przyjmująca bierzmowanie

62

61

58

72

0

131

Każdego pierwszego piątku miesiąca kapłani odwiedzali ok. 80 chorych. (z wyjątkiem miesięcy obostrzeń w odwiedzinach)
Świeccy szafarze Eucharystii zanosili komunię świętą w niedziele do 4 -10 osób. (czasowo zawieszana posługa)

Rozdaliśmy ok. 81.000 Komunii Świętych w naszej Parafii.

Bogu niech będą dzięki za niełatwy 2021 rok. Z nadzieją spoglądamy ku temu co przed nami.

  1. Bartłomiej Gzella CR, proboszcz