Duszpasterze, Zmartwychwstańcy:

 

o. Bartłomiej Gzella CR – Proboszcz, Przełożony Domu Zakonnego


tel. (12) 655 49 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

o. Grzegorz Wiśniewski CR – duszpasterz, ekonom

o. Szymon Zaniewski CR – wikariusz, katecheta


o. Stanisław Landzwojczak CR – duszpasterz

o. Marek Tomski CR – duszpasterz

o. Maciej Gawlik CR - duszpasterz

 

o. dr Andrzej Sosnowski CR - wykładowca UPJPII

 

ZGROMADZENIE ZMARTWYCHWSTAŃCÓW

Skąd jesteśmy?

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego zostało powołane do życia w 1836 roku w Paryżu przez pierwszego jawnego pokutnika Wielkiej Emigracji, Bogdana Jańskiego. Jednak dopiero na Wielkanoc 1842 roku pierwszych siedmiu Współbraci złożyło w Rzymie śluby zakonne i przyjęło imię: Bracia Zmartwychwstania.

Kim jesteśmy?

Bogdan Jański (1807-1840), sam będąc człowiekiem świeckim i konwertytą, potrafił nakreślić niezwykle śmiałe idee ożywienia wiary i apostolstwa ludzi świeckich, ale dopiero dwaj z jego uczniów – Piotr Semenenko i Hieronim Kajsiewicz – całe to duchowe dziedzictwo przedwcześnie zmarłego Założyciela uzupełnili, pogłębili i uporządkowali.

Istotnym elementem naszego stylu życia są – jak w każdej wspólnocie zakonnej – trzy rady ewangeliczne: ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Zasadnicze punkty ciężkości naszej duchowości zakonnej stanowią:
przekonanie, że do wiary w zmartwychwstanie należy również praktyka zmartwychwstania w życiu codziennym;
dążenie, by być w służbie powszechnego zmartwychwstania, to znaczy pomagać ludziom w budowaniu wspólnot chrześcijańskich i nieść im nadzieje, pokój, sprawiedliwość, miłość i radość;
przepowiadanie, że Wielkanoc jest godziną narodzin nadziei dla całego świata i wszystkich czasów oraz że Pan Zmartwychwstały pragnie, już tu i teraz, zakładać swoje królestwo i rozpocząć swoje panowanie. Naturalnie nie chcemy chować tej nadziei tylko dla siebie, ale czynić ją wciąż żywą i nieustannie podkreślać: nadzieja chrześcijan nazywa się ZMARTWYCHWSTANIE i wszystko, czym jesteśmy, opiera się na wierze w tę Prawdę.

Co robimy?

Pracujemy, przede wszystkim, jako duszpasterze i wychowawcy. W każdym apostolacie dążymy zarówno do własnego zmartwychwstania, jak również do zmartwychwstania społeczeństwa. Staramy się, aby całe nasze życie zakonne – jak mówią nasze Konstytucje – było przepełnione duchem apostolskim, a nasze życie apostolskie duchem zakonnym. Wspólnota domowa jest przy tym naszym wsparciem i ubezpiecza każdą posługę poszczególnego zakonnika.

 

www.zmartwychwstancy.pl – strona Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców

http://resurrectionist.eu – strona międzynarodowa Zmartwychwstańców

www.powolaniacr.pl – strona Duszpasterstwa Powołań Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców